Hokej – rywalizacja na lodzie

0
662
Rate this post

Hokej – rywalizacja na lodzie

Sportowe dyscypliny zimowe mają swoje rzesze fanów, które co roku z niecierpliwością czekają na rozpoczęcie sezonu ulubionej drużyny czy zawodnika. Narciarstwo, snowboard, łyżwiarstwo, bobsleje, curling, skibob lub hokej – w tych dziedzinach emocje sięgają zenitu, a poszczególne rozgrywki przechodzą najśmielsze oczekiwania zarówno uczestników, jak i kibiców. Co wyróżnia hokej na lodzie i skąd pochodzi idea tego sportu?

Zgrany zespół, lodowisko, sprzęt, dobry trener i support to podstawowe elementy dyscypliny, jaką jest hokej. Prekursorami są Amerykanie oraz Kanadyjczycy, którzy na mecze hokejowe chodzą całymi rodzinami, a ich ulubione drużyny zyskują rangę sezonowych bogów sportu. Historia dowodzi, iż pierwsze wzmianki hokejowe pojawiły się w Anglii i Francji w XV w., jednak dopiero na dalekim Zachodzie hokejowa koncepcja przyjęła się na stałe i rozprzestrzeniła w skali globalnej. Ponadto szaleństwo hokejowe rozwinęło się w Rosji, Czechach, Szwajcarii i Niemczech oraz w krajach nordyckich, szczególnie w Szwecji i Norwegii.

Sport ten wyróżnia absolutna dowolność w atakowaniu zawodnika ciałem, stąd budzi tyle skrajnych emocji w lidze, jednak warto zwracać uwagę na niesportowe zachowania, które są karane, m.in. zahaczanie, nadmierna ostrość w grze, kłucie kijem, wrzucenie na bandę, podcinanie czy celowe wybicie krążka poza bandę.

Na lodzie przebywa bramkarz drużyny oraz 5 zawodników w polu gry, a każdy mecz trwa 60 minut i podzielony jest na trzy części. Im więcej bramek, tym lepiej – w tej kwestii nie ma żadnych ustępstw.

Na świecie organizowane są różnego rodzaju turnieje i mistrzostwa, stąd w ramach rozrywki warto zainteresować się tym wciąż mało popularnym w Polsce sportem.