Zdrowe stawy

0
264
Rate this post

Nasze stawy codziennie muszą wykonać naprawdę ogromną pracę, dlatego aby dobrze funkcjonowały muszą być odpowiednio przygotowane a więc musimy wiedzieć jak o nie zadbać.
Po pierwsze trzeba je odpowiednio odżywiać: przynajmniej dwa razy w tygodniu musimy im dostarczać kwasów omega- 3, które mają wielki wpływ ona chrząstkę stawową, a które znajdziemy w morskich rybach; naszym stawom potrzebna jest także glikozamina, dzięki której nasz organizm wytworzy kolagen potrzebny do procesów naprawczych w chrząstkach (owoce morza: krewetki, małże). Natomiast białe pieczywo i cukier należy ograniczyć gdyż nasilają się dolegliwości związane ze zwyrodnieniem stawów.
Poza odpowiednim odżywianiem naszych stawów musimy dbać, aby nie były przeciążane (zwłaszcza jednostronnie, więc nie należy, np. dźwigać zakupów w jednej ręce), należy utrzymywać prawidłową wagę, trzymać proste plecy przy różnych czynnościach takich jak grabienie czy zamiatanie podłogi, unikać pochylania i skręcania tułowia.
I jeszcze jedna rada: należy unikać długotrwałego stresu prowadzącego do depresji, bo stawy (jak i zresztą cały organizm) bardzo tego nie lubią.