Analiza fragmentów DNA – testy na ojcostwo

0
464
Rate this post

Obecnie rozwój nauki i technik biotechnologii i inżynierii genetycznej, a wreszcie samej genetyki pozwala nam na perfekcyjne i naprawdę niezwykle dokładne ustalenie ojcostwa. Ale ustalenie ojcostwa to nie tylko, błędnie odbierane przez ludzi jego potwierdzenie, ale także zaprzeczenie i całkowite wykluczenie. Do tego celu stosuje się testy genetyczne, które opierają się na profesjonalnej analizie fragmentów materiału genetycznego, czyli DNA. Testy takie wykonują specjalistyczne firmy, a ich dokładność i wiarygodność jest niesamowita. Są to, bowiem bardzo precyzyjne badania dające niezwykle dokładne wyniki. Ich prawdopodobieństwo wynosi ponad 99, a często nawet 100 %.

Jeszcze nie tak dawno testy takie zlecane były głównie przez sąd w sprawach, w których opuszczone kobiety występowały o przyznanie alimentów, ustalenia sprawcy gwałtu, czasem o ustalenie praw ojcowskich dla danego mężczyzny, przed, którym kobieta zataiła w ogóle fakt ojcostwa itp. Teraz natomiast testy takie są ogólnodostępne i w zasadzie może je zlecić każdy mężczyzna i każda kobieta, którzy mają jakiekolwiek wątpliwości i podejrzenia względem swojej partnerki lub też chcą dochodzić prawdy i swoich praw. Dodatkową zaleta całego przemysłu już testów DNA jest całkowita dyskrecja i anonimowość zapewniana przez firmy prowadzące taką usługę. Jest to, zatem kuszące dla wielu panów i także pań. Nikt, bowiem nie dowie się o wyniku testu, tylko sam zainteresowany. Chyba, że ustalenie ojcostwa zleca sąd, w takim przypadku postępuje się troszeczkę inaczej.

Na świecie stosowanie testów genetycznych do różnych celów, w tym do ustalania ojcostwa jest obecnie bardzo powszechne i popularne. To naprawdę czasem jedyne sprawiedliwe źródło spornych sytuacji, które wytworzyły się między ludźmi.