Coraz więcej ludzi cierpi z powodu atopowego zapalenia skóry (w skrócie AZS), a dzisiejsza medycyna w dalszym ciągu nie potrafi sobie poradzić z tymi dolegliwościami. Wiadomo, że jest to forma alergii, czyli nieprawidłowej reakcji organizmu na zwykłe i nieszkodliwe czynniki z otoczenia człowieka jak na przykład roztocza kurzu domowego czy jakiś składnik w pożywieniu. Mimo, że wciąż trwają badania nad przyczynami takiego stanu rzeczy, naukowcy nie potrafią wyjaśnić mechanizmów, które zaburzają system immunologiczny.
Na atopowe zapalenie skóry mogą wskazywać następujące, powtarzające się objawy: uporczywie nawracające i bardzo swędzące wykwity na skórze, zwłaszcza w zgięciach łokci, kolan) oraz skóra bardzo sucha.
Leczenie AZS polega przede wszystkim na odpowiedniej pielęgnacji skóry, leczeniu objawowym miejsc szczególnie podatnych na zmiany, a także przyjmowaniu leków antyhistaminiowych, które łagodzą bardzo dokuczliwe swędzenia skóry. Zalecane jest także unikanie stresów, które nasilają się objawy choroby i prowadzenie racjonalnego trybu życia.