Badania wykazują, że około 10 % populacji ludzkiej w Europie zmaga się, co roku z przygnębieniem, które nie ma swojego wytłumaczenia problemami dnia codziennego. Sezonowe zaburzenia afektywne, jak naukowo nazywa się ta dolegliwość, spowodowane są niedoborem światła słonecznego (a więc występują wtedy, gdy dzień jest krótki). W ciemności organizm ludzki wytwarza melatoninę, hormon, który gdy jest go za dużo powoduje apatię i ospałość, a wraz z nimi pojawia się także rozdrażnienie, brak koncentracji, chroniczne zmęczenie mięśni bóle. Z sezonową depresją trzeba walczyć! Bardzo skuteczna jest aktywność fizyczna (tylko trzeba zebrać odpowiednią ilość sił i chęci, aby wybrać się na codzienny spacer czy przejażdżkę rowerem).
Bardzo skuteczna w zwalczaniu tej dolegliwości jest tak zwana fototerapia, czyli poddawanie się naświetlaniu w specjalnych gabinetach do tego przeznaczonych.
Warto także docenić moc ziół stosowanych już przez nasze babcie: dziurawiec zwyczajny, na przykład, reguluje w organizmie poziom serotoniny, czyli hormonu szczęścia, co potwierdzone jest przez badania naukowe. Można go zażywać zarówno w postaci tabletek jak i robić sobie tradycyjny napar?
Odpowiednia dieta bogata w ryby morskie, gorzką czekoladę i brazylijskie orzechy także wpłynie korzystnie na nasze samopoczucie?