Mięśnie kapturowe

0
1258
Rate this post

W dzisiejszym tekście opisany zostanie szczegółowo trójbój siłowy. Zapewne większość czytelników zetknęła się już w mniejszym lub większym stopniu z tym terminem. Pozostałym wyjaśniam: jest to dyscyplina sportów siłowych składająca się z trzech następujących jedno po drugim ćwiczeń fizycznych. Są to mianowicie przysiad ze sztangą, wyciskanie leżąc oraz martwy ciąg.
Przyjrzyjmy się od strony technicznej każdemu z tych ćwiczeń. Podczas wykonywania przysiadów pracują przede wszystkim nogi i plecy, jednakże swój udział mają również ręce, które utrzymują cały ciężar sztangi i stabilizują naszą postawę. Podczas wyciskania na ławeczce pracują triceps, mięśnie barku i piersiowe, a nie mięśnie kapturowe, jak w przypadku wariantu na stojąco. Z kolei martwy ciąg angażuje te same mięśnie, co przysiady, ale ze znacznie większym naciskiem na plecy, które w tym pierwszym ćwiczeniu były poddawane raczej wysiłkowi izometrycznemu.
Jeśli chodzi o kategorie trójboju siłowego, to przedstawiają się one następująco. Do siedemdziesięciu pięciu kilogramów mówi się o wadze lekkiej, do osiemdziesięciu o średniej, a do osiemdziesięciu pięciu półciężkiej. Kolejne pięć kilogramów przedziału to waga lekkociężka. Każdy, kto przekroczył dziewięćdziesiąt kilogramów rozpatrywany jest w kategorii wagi ciężkiej.