Londyn i jego rekordy

0
310
Rate this post

Stolica Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Londyn jest miastem niezwykłym. Oprócz tego, że obecnie staje się miastem olimpijskim, może poszczycić się wieloma swoistymi rekordami, które warto znać i oczywiście zobaczyć. Oto kilka najbardziej spektakularnych:
1. Biblioteka Brytyjska mieszcząca się w nowym gmachu od 1973 roku może poszczycić się największym na świecie księgozbiorem, który liczy około 25 milionów woluminów.
2. Najsłynniejszym domem towarowym na świecie, w którym jako pierwszym na świecie zainstalowano schody ruchome jest Harrods, w którym zakupy robią najważniejsze persony nie tylko Wielkiej Brytanii, ale i całego świata ( nawet Królowa Brytyjska).
3. Dobiegają końca prace wykończeniowe w najwyższym budynku Europy położonym w Londynie i otwartym w lipcu 2012 roku (budynek ma 95 pięter, a na 244 metrze usytuowany będzie taras widokowy).
4. W pobliżu brzegu Tamizy usytuowane jest największe koło widokowe London Eye, którego wysokość ma 135 metrów a pełny obrót zajmuje 40 minut.
5. I oczywiście nie można pominąć największego zegara w tym kraju, czyli słynnego Big Bena. Jego wskazówka minutowa ma 4,25 metra a godzinowa 2,74 metra. Zegar wisi na wysokości 55 metrów.
To tylko niektóre rzeczy i miejsca, które warto obejrzeć w tym mieście.