JAK DBAĆ O SŁUCH

0
378
Rate this post

Słyszy się coraz częściej, że nawet nastolatki mają już kłopoty ze słuchem, a przecież jest to bardzo ważny zmysł pozwalający nie tylko na komunikację między ludźmi i inne takie ?przyziemne? sprawy, ale przecież dzięki niemu można rozkoszować się muzyką czy śpiewem ptaków. Dlatego należałoby odpowiednio o niego zadbać, a zrobimy to, jeśli będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad.
Po pierwsze należy chronić słuch przed hałasem (według najprostszej definicji hałas jest to każdy nieprzyjemny dźwięk, który utrudnia pracę lub odpoczynek). Dziś tak popularne odtwarzacze mp3 czy telefony komórkowe, z których korzystamy przy pomocy słuchawek nie powinny być używane dłużej niż godzinę dziennie, powinniśmy wybierać urządzenia do użytku domowego, które robią jak najmniej hałasu (powinny być oznaczenia na opakowaniu), a gdy musimy być blisko źródła hałasu powinniśmy używać zatyczek do uszu.
Poza unikaniem hałasu należy koniecznie leczyć wszystkie infekcje bakteryjne czy wirusowe (nawet zwykłe przeziębienia), gdyż w wyniku infekcji może dojść do trwałego uszkodzenia słuchu.
I ostatnia rzecz, ale nie mniej ważna trzeba prawidłowo czyścić uszy. Nie wolno wkładać patyczków do środka przewodu słuchowego, bo można zrobić sobie krzywdę. Należy używać przeznaczonych do tego preparatów kupowanych w aptece.