Wraz z wiekiem, kobietom, które zaszły w późną ciążę zaleca się przeprowadzenie badań prenatalnych. Jest to związane głównie z możliwością wykrycia wad genetycznych i ciężkich u płodu oraz ich wcześniejsze leczenie, a także przygotowanie do ewentualnej rehabilitacji. Skorzystać z nich powinny zwłaszcza kobiety powyżej 35. roku życia oraz te, w których rodzinie (lub rodzinie ojca dziecka) wcześniej występowały choroby genetyczne lub urodziły już dziecko z chorobą genetyczną.
Czy badania prenatalne są groźne dla płodu? Tutaj zdania są podzielone głównie ze względu na nieznajomość zagadnienia i strach przed „nowym”. Nie każda kobieta zdaje sobie sprawę, że wśród badań wyróżnia się inwazyjne i nieinwazyjne. Biorąc pod uwagę te pierwsze, ryzyko jakiegokolwiek niebezpieczeństwa jest niewielkie i wynosi do 1%, natomiast w przypadku tych drugich w ogóle nie występuje.
Badania prenatalne inwazyjne
Amniopunkcja, to metoda, która należy do badań prenatalnych inwazyjnych. Badanie polega na pobraniu płynu owodniowego z pęcherza płodowego, co wymaga ingerencji za pomocą igły – jest ono jednak wykonywane pod ścisłą kontrolą lekarza i aparatury monitorującej położenie płodu(USG).