medycyna (4)Powiedzenie „sport to zdrowie” ma w sobie wiele prawdy. Dzięki fizycznej aktywności możemy trzymać w ryzach wagę i sprawić, że nasze ciało będzie wyglądało znacznie bardziej atrakcyjnie, niż gdybyśmy sportu nie uprawiali. Czy jednak zastosowanie ma to również do sportu wyczynowego?

Śmierć w wyniku zawału, którego ofiarą pada dwudziestokilkuletni lekkoatleta czy ciężarowiec, dawno przestała być czymś niezwykłym. Trening zorientowany stricte na osiągnięcie jak najlepszego wyniku w sportach siłowych może prowadzić do przerostu lewej komory serca, co ryzyko zawału zwiększa wielokrotnie.
Ogromne problemy mają też bokserzy i przedstawiciele innych sportów walki. Jeden z największych bokserów w dziejach, Mohammed Ali, wskutek niesamowitej ilości potężnych ciosów, jakie zainkasował w trakcie swojej kariery, nie jest dziś w stanie płynnie się wypowiadać.
Zawodowi koszykarze, biegacze i ciężarowcy po zakończeniu kariery odczuwają bóle w stawach, które często uniemożliwiają im normalne funkcjonowanie.

1 KOMENTARZ

Comments are closed.