Czasem trudno nam jest uwierzyć, jak wiele form turystyki na przestrzeni wieków się wyodrębniło. A jednak człowiek od wieków podróżuje i tworzy nowe środki transportu. Wraz z ich upowszechnianiem wyodrębniają się kolejne formy turystyki. I jedną z takich form, dla wielu osób dość zaskakującą, jest turystyka kajakowa.

Tutaj baza noclegowa oraz baza żywieniowa jest bardzo specyficzna. Turysta dość często nie korzysta z usług obiektów turystycznych, ale sypia w śpiworze, czy pod namiotem, postawionym nad brzegiem, do którego został przycumowany kajak. Ci, którzy cenią sobie możliwość zmierzenia się z naturą, nawet nie korzystają z bazy gastronomicznej, lecz sami starają się przygotowywać posiłki, głównie z tego, co złowią na trasie.

Turystyka kajakowa wymaga od turysty dwóch elementów. Po pierwsze, odpowiedniego sprzętu, jak kajak czy kanadyjka. A po drugie- umiejętności i odpowiednich kwalifikacji. Dlatego jest to forma turystki kwalifikowanej. Jedna z trudniejszych i z pewnością wymagających.